EUROPEAN SHORTS

BANAN KICK
1.BANAN KICK, Klim Kozinskiy (14' / UKRAINE)

A PIG AT HOME-1
2.A PIG AT HOME, Xavier Ruax (14' 20" / SPAIN)

BEST FIREND
3.BEST FRIEND, Egor Chichkanov (18'36" / RUSSIA)

AQUEL NO ERA YO
4.AQUEL NO ERA YO, Esteban Crespo (24' / SPAIN)

INSTINCTS
5.INSTINCTS, Vitaliy Potrukh (17' / UKRAINE)

Increaser
6.INCREASER, Sergii Bazhenov ( 17 / Russia)

GENESI
7.GENESI, Donatella Altieri ( 18' / ITALY)

Panorama ESMA

ESMA este o academie de arte in Montpellier si Toulouse. Specializarile sunt pe fotografie, grafica, animatie 3D.

ESMA pregateste studenti inventivi pentru posturile si responsabilitatile din lumea imaginii digitale, intr-un curs de fomare care dureaza trei ani. Rigurosi si inzestrati cu o cultura artistica larga, studentii ESMA sunt recrutati in mod regulat de catre companii celebre operand in domeniul animatiei, jocurilor video, industria efectelor speciale ca Dreamworks, Mac Guff, Teat To, The Mill, etc.
Programa de invatamant ESMA pentru Animatie 3D si Efecte Speciale a primit recunoasterea IPAX din partea Sony Pictures Imageworks.

 

CUT OFF
1.CUT OFF, Simon Chansard, Lucas Dworianyn, Hollie Gach, Duc Duy Nguyen,
Victor Pillet (6'10" / FRANCE)

ANGLE MORT
2.ANGLE MORT, Maud Bourgeais, Ruben Cohen, Sarah Dupont, Gaël Heux.
(8'37" / FRANCE)

EMBARQUE
3.EMBARQUE, Léa Vera Toro, Adrien Montier, Anthony Durand, Alexandre
Laroche, Maryline Peyrichoux (6'10" / FRANCE)

LOUCHEHEM
4.LOUCHEBEM, Boris Laprade, Fabien Masson, Stephanie Grard, Theo
Girettes (5'13" / FRANCE)

Solus
5.SOLUS, Robin Bersot, Camille Dellerie, Mickael Larue, Thomas Rodriguez
(7'34" /FRANCE)

MILEZIM
6.MILEZIM, Jean Bultingaire, Louis Fremont, Simon Geoffriau, Margaux
Huneau, Charly Mauri (4'08" / FRANCE)

Nokomi
7.NOKOMI, Caroline Collinot, Aurélie Deconinck, Guillaume Ferrachat, Rémi
Prouzat (8'22" / FRANCE)

Origami
8. ORIGAMI, Joanne Smithies, Eric De Melo Bueno, Michael Moreno, Hugo
Bailly Desmarchelier, Camille Turon (8'29 " / FRANCE)

Rebelote
9. REBELOTE, Cyril Coste, Christofer Henri, Franck Pagnon, Gaëtan Simonot,
Paul-Jules Alchié (8'37" /FRANCE)

JIMS TIE
10. JIM'S TIE, Thomas Digiacomi, Jérémy Sanchez Romero, Nicolas Millot,
Alain Thay et Leïda Vincent (8'11" / FRANCE)

DUM SPIRO
11. DUM SPIRO, Boris CAILLY, Brieuc GUENOLE, Jean-Baptiste HARDION,
Thomas LEMOINE, Sébastien WACKOWIEZ (6'19" / FRANCE)

PANORAMA ASIA

PLAYING THE PIANO
PLAYING THE PIANO, Yi-Chien Chen (3'20" / TAIWAN)

MY CELLPHONE AND I
MY CELLPHONE AND I, Xiaoxi Wu (8'5" / CHINA)

SPRING AND HER SHADOW
SPRING AND HER SHADOW, Shih Miao Rong ( 3'21" / TAWIAN)

AFFINITY OUR SONG
AFFINITY: OUR SONG, Ang Qing Sheng (3'54" / SINGAPORE)

MYMY
MY...MY, Ray Lei (4'38" / CHINA)

THE MISSING PIECE
THE MISSING PIECE, Yu-Ting Huang ( 3'58" / TAWIAN)

OASIS
OASIS, Sacha Goedegebure ( 4'57" / SINGAPORE)

MASK
MASK, Hsiang- Ge Lin (7'18" / TAIWAN)

BLIND
BLIND, Jung-Shian Wu (3'35" / TAIWAN)

MORNING DEW
MORNING DEW, Ayako Kato (3'14" / JAPAN)

ARROGANT
ARROGANT, Min Fang Cai (4'21 " / TAIWAN)

THE ESCAPE
THE ESCAPE, Andre Surya (2'53" / INDONESIA)

WATCH
WATCH, Shih-Chieh Hung ('747" / TAWIAN)

TheBalloon
THE BALLOON, Wei-Tang Hung (4'52" / TAIWAN)

THE BOY ON THE CLOUDS
THE BOY ON THE CLOUDS, Yu-Tso Chen (6'45" / TAIWAN)

THE UNDISCOVERED SIX DAYS
THE UNDISCOVERED SIX DAYS, Meng-Sin Lin (8'40" / TAIWAN)

EAT UP
EAT UP, Yu Yu (5'12" / TAIWAN)

Tortilla de cortometrajes (Spanish fiction shorts)

Program 1

TIGHT
TIGHT,Cote Soler (17')

LITTLE MASK
LITTLE MASK, David Canovas (10')

DECISIONES
DECISIONES, Ivan Minambres (13')

JACOBO
JACOBO,David Del Aguila (13'37'')

6 X PERSONA
6 X PERSONA, Juan Carlevaris (11')

VERITAS
VERITAS, Jesus Llungueras (22'36")

SEE YOU LATER MY SON
SEE YOU LATER MY SON, Manuel Martinez Marcos (10')

Program 2

EL NACIMIENTO
EL NACIMIENTO, Xavi Sala (14'20")

LA BODA
LA BODA, Marina Seresesky (12'6")

PROLOGO
PROLOGO, Lucas Figueroa ( 8')

ZOMBI
ZOMBI, David Moreno (12'15")

EL RASTRILLO SE QUIERE COMPROMETER
EL RASTRILLO SE QUIERE COMPROMETER, Santi Veiga (15' 9")

A DAY IN PARADISE
A DAY IN PARADISE, Jose Angel Alayon (5')

THE PARENTS
THE PARENTS, Polo Menarguez (10'18")

FILE +

FILEFILE - Festival International de Limbaj Electronic din Brazilia.
Este o initiativa culturala care din anul 2000 a promovat spatii expozitionale si discutii in formele de utilizare a tehnologiilor electronice si digitale in domeniul artelor.

File Anima + este un festival de care prezinta artisti din intreaga lume si are unele colaboratori fixe cu festivaluri de marca: SIGGRAPH, SICAF si Japonia Media Arts Festival .

 

 

Program

Lumi
LUMI, Martin Piana (3' / ARGENTINA)

ALONE TOGETHER
ALONE TOGETHER, Marc Esteban & Jordi Matosas & Oriol Rello (6' / SPAIN)

AUGUST
AUGUST, Matthias Hoegg ( 4'27" / U.K)

BRAVE
BRAVE, Jasmin Lai (2'30" / USA)

ESKMO-EYE OF THE STORM
ESKMO-EYE OF THE STORM, Cyriak ( 5'30" / USA)

JUMP
JUMP, Hi-Sim (1'34" /UK)

LA DETENTE
LA DETENTE, Pierre Ducos & Bertrand Bey (8'20" / FRANCE)


HUNT, Taylor Price ( 1'30" / USA)

MATA TORO
MATA TORO, Mauro Carraro & Raphael Calamonte & Jeremy Pasquet
(7' / ITALY)

SEEDLING
SEEDLING, Lee Tao (2'9" / CANADA)